Witajcie W Świecie Ujemnych Stóp Procentowych

W efekcie EUR/USD dokleja się do 1,20, GBP/USD spadł pod 1,36, ale EUR/PLN pozostaje wyraźnie poniżej 4,50. W tym ostatnim pomaga wczorajszy komunikat Rady Polityki Pieniężnej, który w zasadzie od stycznia się nie zmienił. RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian (referencyjna 0,1 proc.), a także dalej będzie prowadzić operacje zakupu aktywów dłużnych. Negatywny wpływ restrykcji

CHF pozostaje silny pomimo ujemnych stóp procentowych

Gdyby faktycznie doszło do obniżki stóp, wówczas wyjaśniałoby to osłabienie polskiej waluty. Z drugiej strony, jakie parametry gospodarcze uzasadniają obniżkę stóp procentowych w obecnych warunkach? Wielu analityków nie popiera obecnych CHF pozostaje silny pomimo ujemnych stóp procentowych działań NBP, wskazując na stosunkowo wysoką inflację i nieskuteczność pobudzania gospodarki tanim kredytem. Nie chodzi przecież, jak sugerują nieprzychylni władzy komentatorzy, o podniesienie sztuczne zysku NBP pod koniec roku.

(niezamierzone) Konsekwencje Ujemnych Nominalnych Stóp Procentowych

Czy kurs CHF spadnie poniżej 3,5 zł? Stabilniejsza sytuacja polityczna i gospodarcza w strefie euro sprawiają, że kurs franka pikuje do najniższego poziomu od dwóch lat. Czy można liczyć na prawdziwy przełom, trwałe osłabienie szwajcarskiej waluty i wycenę poniżej granicy 3,5 zł? Specjalne fundusze pomogą frankowiczom i innym kredytobiorcom? Gdy na rynkach panują burzliwe nastroje, inwestorzy od lat lgną do franka niczym do bezpiecznej przystani.

  • Skupiając się na wykresie niejako od końca okazuje się, że na względnie wysokim poziomie stóp rynkowych ich dalsze wzrosty wcale nie poprawiają kondycji sektora bankowego (indeks EuroStoxx Banki notował spadki).
  • Analizując dane dzienne począwszy od 2000 roku okazuje się jednak, że związek ten nie jest liniowy, a przyjmuje kształt paraboli.
  • Można to tłumaczyć tym, że poziom stóp był wówczas na tyle wysoki, iż akcja kredytowa nie rozwijała się w zadowalającym tempie, w efekcie słabsze wyniki finansowe.

Platformy prasy cyfrowej: kiosk24 Nagrody tygodnika: Człowiek roku Dodano:4 lutego 2021 , 12:08

Jak Podaż I Popyt Pieniądza Determinują Nominalne Stopy Procentowe

Ponownie zaznaczono, że przeszkodą może być silny złoty, dlatego bank centralny może także stosować interwencje na rynku walutowym. Interesujące jest, że komunikat RPP nie zmienił się, mimo że w ostatnich dniach obserwowaliśmy dynamiczne umocnienie złotego i złamanie psychologicznego poziomu 4,50 za euro. Fakt, że nic w komunikacie się nie zmieniło, wzmacnia tezę, że NBP nie będzie silnie walczył o obronę słabego złotego na konkretnym pułapie.

CHF pozostaje silny pomimo ujemnych stóp procentowych

Jeszcze w środę rynek akcji wyhamował odbicie przy braku silnego motywu przewodniego. Na FX USD pozostaje umiarkowanie silniejszy, ale bez widocznego przekonania, aby ruch miał nabierać na sile. Nagromadzony w ostatnich dniach szum informacyjny jeszcze nie przycichł i utrudnia powrót do trendu.

To właśnie to niezrozumienie sytuacji powoduje odwrót od złotego. Z drugiej strony, nic tak nie wspiera polskiego eksportu jak słabsza waluta. Dzisiaj poznaliśmy ważny indeks koniunktury ze Szwajcarii. Indeks Instytutu KOF pokazuje, że Szwajcarzy podchodzą znacznie bardziej optymistycznie do przyszłości swojej gospodarki, niż dotychczas sądzono. Pomimo tego dzisiaj od rana frank szwajcarski traci względem euro. Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak istotnych odczytów.

Ujemne Realne Stopy Procentowe

Zmiany strategii nie będzie Z takiego stanowiska czołowych bankierów świat płyną dwa wnioski. Po pierwsze, banki centralne nie zamierzają porzucać dotychczasowej strategii pomimo rewelacji o postępach w pracach nad szczepionką na COVID-19. Być może i przyszłość jawi się teraz w bardziej optymistycznych barwach niż jeszcze dwa tygodnie temu, ale pewności co do diametralnej poprawy perspektyw ożywienia nie ma. Niepewność była wielokrotnie powtarzana przez całą trójkę, choć jednocześnie podkreślono, że reakcja i koordynacja na polu monetarnym i fiskalnym jest lepsza niż w trakcie Wielkiego Kryzysu Finansowego. Po drugie bankierzy centralni nie wyrazili zaniepokojenia silnym skokiem rynkowych stóp procentowych wywołanym kombinacją oczekiwań silnej ekspansji fiskalnej w USA i rewaluacją perspektyw ożywienia globalnego.

Już sama treść wypowiedzi jest pewną niespodzianką, ale zadziwiająca jest także pora jej publikacji. Prezes Adam Glapiński jest zbyt doświadczony, by nie wiedzieć jakie reperkusje dla rynków będzie miała informacja o obniżce stóp procentowych. Nie wiadomo zatem, dlaczego kierowany przez niego NBP podał ją w nocy, w przerwie między świętami a Nowym Rokiem.

Rynek całkowicie ignoruje inne czynniki ryzyka po stronie funta – silniejsze na Wyspach niż w Eurolandzie załamanie sektora usługowego oraz trudności biurokratyczne w wymianie handlowej po brexicie. Premiowanie GBP przez uczestników https://fx770.net/ rynku ustawia względnie nisko poprzeczkę dla gołębich zaskoczeń w czwartkowym przekazie Banku Anglii. Złoty traci przez zamieszanie w USA i wolne tempo szczepień Źródło Narodowy Bank Polski Strona główna Powrót Gospodarka

CHF pozostaje silny pomimo ujemnych stóp procentowych

Fragment wywiadu, wspominający o możliwej obniżce stóp procentowych w pierwszym kwartale 2021, udostępniony przez Narodowy Bank Polski na Twitterze, zatrząsł rynkami. Ostatnie tygodnie na EURPLN i sposób komunikacji NBP z rynkiem budzą dużą frustrację analityków. Niespodziewana deklaracja prezesa NBP o możliwych obniżkach stóp procentowych zaskoczyła wielu obserwatorów.

Przeczytaj Także

W grudniu EBC najprawdopodobniej powiększy program kryzysowy PEPP o kolejne 500 mld EUR, a Fed cały czas pozostaje w gotowości zwiększyć zakupy, jeśli będzie to konieczne. Pod tym kątem dla rynku walutowego wszystkie trzy banki centralne realizują porównywalne działania. Co się liczy dla FX, to perspektywy dla polityki stóp procentowych.

CHF pozostaje silny pomimo ujemnych stóp procentowych

Fed zdaje się najdalej od sprowadzenia stóp poniżej zera, stąd nawet nasilenie drugiej fali pandemii w USA nie uderza istotnie w USD. EBC już jest poniżej zera ze stopą depozytową (-0,50 proc.), ale liczba zachorowań w Europie zdaje się mijać już swój szczyt, co powinno stłumić spekulacje kalendarz ekonomiczny o obniżce. Wreszcie Bank Anglii na razie oddalił temat ujemnych stóp procentowych do wiosny, ale jeśli brexitowe przejście wystąpi z problemami, presja na BoE wzrośnie. Jeśli mamy szukać argumentów za istotną zmianą relacji między USD, EUR i GBP, to nie w najbliższych decyzjach banków.

Sądzę, że to słuszne podejście, gdyż próby walki z siłami rynkowymi nigdy nie kończą się dla banku centralnego dobrze. To będzie należeć do prezesa Glapińskiego w piątek o 16:00, kiedy zaprezentuje nagranie z odpowiedziami na pytania przesłane przez dziennikarzy.

zobacz szczegółowy wykres » Polityka prywatności i cookies

Główny ekspert walutowy Currency One, operatora serwisu Internetowykantor.pl. Od 8 lat w tej organizacji, obecnie jako Kierownik Działu Operacyjnego. Absolwent Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Prywatnie pasjonat żeglarstwa i gier planszowych Włącz obsługę języka JavaScript, aby strona działała prawidłowo. Wydanie: 5/2021 Spis treści

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *